Galeria

Miasteczko Śląskie to niepozorna miejscowość, która leży tuż obok Tarnowskich Gór. Mało kto by się tu wybierał, gdyby nie kilka naprawdę komfortowych obiektów noclegowych i zdecydowanie mniejszy smog. Przekonaj się, że śląskie miasteczko też może zauroczyć.

Szlak Architektury Drewnianej

Ten niezwykły szlak przebiega przez Miasteczko Śląskie i ciągnie się przez całą południową Polskę. W naszej miejscowości wyróżniony został kościół Św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP z XVII wieku. Wybierając się na Śląsk można śmiało poświęcić choć jeden dzień na kontemplację niesamowitych, drewnianych budynków, które znajdują się na szlaku. Są to prawdziwe perełki architektury drewnianej i znajdziecie tam nie tylko kościoły, ale także karczmy, chałupy i obiekty gospodarcze. Łatwo objechać wiele z nich na rowerze, bo w samym województwie śląskim są aż trzy trasy warte uwagi. W Tarnowskich Górach, które sąsiadują z Miasteczkiem Śląskim, można natomiast zacząć przygodę na Szlaku Zabytków Techniki. W skład tego szlaku wchodzą liczne zabytki przemysłowe o unikatowych cechach historycznych. Ponieważ Tarnowskie Góry mają długą historię górniczą, nie zabraknie tam starych sztolni i kopalni srebra. 

szlak architektury miasteczko śląskie

Miasteczko Śląskie i okoliczna przyroda

Większość odwiedzających Śląsk i Miasteczko Śląskie nie zdaje sobie sprawy z rozległych terenów zielonych, które są na wyciągnięcie ręki. Mieszkańcy chętnie wybierają się na spacery do Lasów Lublinieckich, a latem szukają orzeźwienia nad Jeziorem Świerklaniec. Tuż nad jego brzegiem jest baza kajakowa oraz urokliwy park. W samym parku znajdziecie kilka ciekawych zabytków wartych uwagi, czyli Folwark Pałacowy, czy też Kościół Dobrego Pasterza. Kilkanaście kilometrów w kierunku Częstochowy, położony jest Park Krajobrazowy Lasy nad Górną. Można spokojnie zaplanować tam cały dzień, bo kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Liczne akweny, zróżnicowana szata roślinna i ukształtowanie terenu sprawiają, że mieszkańcy Miasteczka Śląskiego i Częstochowy często wybierają się tam na wycieczki do lasu.

Jak widać, weekend na Śląsku nie musi skupiać się tylko na zwiedzaniu kopalń, choć wielu pasjonatów właśnie te zabytki docenia najbardziej. My cieszymy się, że nasz Spichlerz Dworski wyróżnia się swoją architekturą i sam w sobie stanowi ciekawostkę regionu. Serdecznie zapraszamy do nas!

miasteczko śląskie lasy